מהשטחים לעזה: איך סיגריות בשלושה שקלים הופכות ל-30 דולר

הברחת סיגריות במשאיות הסיוע ההומניטרי

וושינגטון פוסט חושף: הברחת סיגריות דרך מחסום תרקומיה – עסק שמניב הון בעזה

עפ"י פרסום בוושינגטון פוסט, חפיסות סיגריות שנמכרות בשלושה שקלים בשטחים, מוברחות לעזה על גבי משאיות סיוע הומניטרי ונמכרות ב-2,000 שקלים. סיגריה בודדת נמכרת ב-30 דולר, כך מדווחים גורמים ביטחוניים.

הסיגריות מוברחות דרך מחסום תרקומיה שבשליטת ישראל וממשיכות לכרם שלום, משם לדרום עזה. שוק הסיגריות השחור ברצועה משגשג, והמבריחים משתמשים בשיטות מתוחכמות כמו החבאת הסיגריות בתוך אבטיחים חלולים ושקיות חיתולים על משאיות.

פעילות כנופיות וניסיונות בלימה

כנופיות ממתינות לאורך הדרך, עוצרות משאיות ובודקות האם יש בהן סיגריות. כאשר הסיגריות מגיעות לשווקים, חמאס מנסה לבלום את התופעה באמצעות קנסות והפחדות. השוק השחור "מתדלק" התקפות על המשאיות ומקשה על העברת הסיוע ההומניטרי לרצועה.

הברחת סיגריות בעזה הפכה לעסק רווחי ביותר. בעבר נעשה שימוש במנהרות מתחת לגבול עם מצרים כדי לעקוף את המצור הכלכלי. עם סגירת מעבר רפיח על ידי ישראל, קרסה מערכת ההברחות העיקרית של עזה. עם זאת, מספר מצומצם של סחורות החל לזלוג בחזרה דרך מצרים ודרך יהודה ושומרון, מה שהוביל לעלייה במחירי הסיגריות.

נהגי משאיות מעידים כי הם מסדרים את חפיסות הסיגריות בתחתית הקופסאות שאמורות להכיל ירקות. אחת השיטות כוללת יצירת פתח קטן באבטיחים וריקון העיסה כדי לפנות מקום לחפיסות.

בכרם שלום טוענים כי כל הסחורות נבדקות למניעת הברחת נשק. אלעד גורן, ראש המדור האזרחי ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אמר כי המנהל מחרים "90 עד 95 אחוז" מהסיגריות הנסתרות. עאדל עמר, ראש ארגון התחבורה הפלסטיני ברמאללה, טוען כי "90 אחוז" מהמשאיות אינן מעורבות בהברחות. עם זאת, גם בסיוע שהגיע ממצרים נמצאו סיגריות. הברחת הסיגריות היא דוגמה לאופן שבו תושבי האזור מנסים לנצל את המצב הכלכלי והביטחוני.

הברחת סיגריות במשאיות הסיוע ההומניטרי
קרדיט: OpenAI

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?